Linia kredytowa czy pożyczka – co wybrać?

Powrót 2 maja, 2021

Chcąc cieszyć się odnawialnym limicie na koncie, możemy skorzystać z oferty linii kredytowej. Jest ona udzielana klientom banków, którzy potrzebują stałego źródła gotówki. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Sprawdź, kiedy zdecydować się na linię kredytową, a kiedy na pożyczkę.

Co to jest linia kredytowa?

Obok popularnych produktów oferowanych przez banki takich jak kredyty konsumpcyjne, znajduje się linia kredytowa. Co to jest? Linia kredytowa nazywana także kredytem odnawialnym jest sposobem na uzyskanie dodatkowej gotówki.

Decydując się na taką ofertę, bank przyznaje nam limit pieniężny. Możemy go przeznaczyć na dowolny cel. Jego wysokość zależy między innymi od otrzymywanych dochodów. Trzeba przy tym zaznaczyć, że możemy spodziewać się większej linii kredytowej jako firma, aniżeli osoba prywatna.

Jedną z największych zalet, jakimi cechuje się linia kredytowa, jest jej odnawialność. Każda wpłata bowiem zmniejsza nasze zadłużenie, a my mamy na nowo dostęp do dodatkowej gotówki. Jak to jednak zawsze bywa, za tego rodzaju usługi musimy zapłacić.

Podstawową rzeczą, o jakiej należy pamiętać, decydując się na odnawialną linię kredytową, jest spłata zadłużenia w terminie, wynikającym z umowy. Jeśli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się naliczenia karnych odsetek i powstania zadłużenia na naszym koncie.

Ile kosztuje linia kredytowa?

Posiadanie linii kredytowej to niewątpliwie udogodnienie dla osób, które potrzebują ciągłego dostępu do gotówki. Z tego powodu sprawdza się ona idealnie w przypadku firm, kiedy kontrahenci nie płacą faktur na czas, a przedsiębiorca potrzebuje środków na dalsze działanie.

Nie zapominajmy jednak, że linia kredytowa obarczona jest stałymi opłatami. Podobnie jak w innych produktach finansowych jej nieodłączną częścią są odsetki, opłaty przygotowawcze czy za wydłużenie terminu spłaty. Ich wysokość jednak jest z reguły niższa aniżeli w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Stąd tak duża popularność linii kredytowej.

Linia kredytowa a pożyczka – co wybrać?

Czy warto wybrać kredyt odnawialny czy pożyczkę? Kiedy wiemy już, co to jest linia kredytowa, możemy wysunąć pierwsze wnioski. Ostateczny wybór zależy jednak od naszej indywidualnej sytuacji, a także potrzeb.

Aby otrzymać linię kredytową, potrzebujemy mieć zdolność kredytową. Co prawda, nie musi być ona aż tak wysoka jak przy kredycie hipotecznym. Jest jednak niezbędna do zawarcia umowy o kredyt odnawialny. Wymagane jest zatem stabilne zatrudnienie oraz odpowiedni przychód. To właśnie nasze dochody zadecydują o wysokości otrzymanego limitu.

Kredyt odnawialny jest opłacalny wtedy, kiedy mamy ciągle stabilną sytuację finansową, a także sami potrafimy zarządzać pieniędzmi. Niespłacona linia kredytowa generuje nie tylko odsetki karne. Pamiętajmy, że tego rodzaju opóźnienie również jest odnotowywane przez BIK, co pogarsza naszą zdolność kredytową.

Z kolei pożyczka to forma jednorazowej pomocy. Jest udzielana przede wszystkim przez firmy pożyczkowe, które nie mają aż tak wysokich wymagań jak banki. Dzięki temu ich produkty są znacznie bardziej przystępne dla konsumentów.

Co zatem wybrać? Linia kredytowa sprawdzi się u osób, które mają ciągłość finansową, a do tego zdolność kredytową. Natomiast pożyczki to rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują jednorazowego zastrzyku gotówki. Są one przyznawane na mniej restrykcyjnych zasadach i mogą być udzielane osobom z negatywną historią kredytową czy utrzymującymi się z różnych form zatrudnienia.