Linia kredytowa czy pożyczka – co wybrać?

Chcąc cieszyć się odnawialnym limitem na koncie, możesz skorzystać z oferty linii kredytowej dla firm czy klientów indywidualnych. Jest ona udzielana osobom, które potrzebują stałego źródła gotówki. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Kiedy zdecydować się na linię kredytową, a kiedy na pożyczkę?

Co to jest linia kredytowa?

Obok popularnych produktów oferowanych przez banki takich jak kredyty konsumpcyjne, znajduje się linia kredytowa. Co to jest? Linia kredytowa, nazywana także kredytem odnawialnym, jest sposobem na uzyskanie dodatkowej gotówki na swój rachunek.

W jej ramach bank przyznaje limit pieniężny. Możesz go przeznaczyć na dowolny cel. Jego wysokość zależy m.in. od dochodów. Trzeba przy tym zaznaczyć, że możesz spodziewać się większej linii kredytowej, prowadząc działalność gospodarczą, aniżeli będąc konsumentem.

Jedną z największych zalet, jaką cechuje się linia kredytowa, jest jej odnawialność. Każda wpłata bowiem zmniejsza zadłużenie, a Ty masz na nowo dostęp do dodatkowej gotówki w ramach limitu kredytowego. Jak to jednak zwykle bywa, za tego rodzaju usługi bankowe trzeba zapłacić.

Podstawową rzeczą, o jakiej należy pamiętać, decydując się na odnawialną linię kredytową, jest spłata zadłużenia w terminie, wynikającym z umowy. Jeśli tego nie zrobisz, możesz spodziewać się naliczenia karnych odsetek i powstania zadłużenia na Twoim koncie.

Ile kosztuje linia kredytowa? Czy opłaca się wykorzystać taką opcję?

Linia kredytowa to niewątpliwie udogodnienie dla osób, które potrzebują ciągłego dostępu do gotówki. Z tego powodu sprawdza się ona idealnie w przypadku firm, kiedy kontrahenci nie płacą faktur na czas, a przedsiębiorca potrzebuje środków, by sfinansować dalsze działanie przedsiębiorstwa.

Nie zapominaj jednak, że linia kredytowa jest obarczona stałymi opłatami. Podobnie jak w innych produktach finansowych jej nieodłączną częścią są odsetki, opłaty przygotowawcze czy za wydłużenie terminu spłaty. Ich wysokość jednak jest z reguły niższa niż w przypadku standardowych kredytów konsumpcyjnych. Stąd wynika też duża popularność linii kredytowej, pozwalającej finansować dowolne cele.

Linia kredytowa a pożyczka – co wybrać?

Czy warto wybrać linię kredytową, czy pożyczkę? Ostateczny wybór zależy od Twojej indywidualnej sytuacji, a także potrzeb. Aby otrzymać linię kredytową np. na 12 miesięcy, musisz mieć zdolność kredytową. Co prawda nie musi być ona aż tak wysoka jak np. przy kredycie hipotecznym, gdzie chodzi o duże zobowiązanie, na długi okres kredytowania i liczne koszty dodatkowe (takie jak np. prowizja). Jest jednak niezbędna do zawarcia umowy z bankiem. Wymagane jest zatem stabilne zatrudnienie oraz odpowiedni przychód. To właśnie Twoje dochody zadecydują o wysokości limitu, jaki przyzna Ci bank.

Kredyt tego typu jest opłacalny wtedy, kiedy masz ciągle stabilną sytuację finansową i dobrze radzisz sobie z zarządzaniem bieżącymi finansami. Regulowanie przyznanego limitu zabezpieczy Cię przed odsetkami karnymi. Regularne odnowienie linii w każdym okresie rozliczeniowym sprawi, że ewentualny brak wpływów (np. podczas prowadzenia firmy) nie będzie tak odczuwalny. 

Pamiętaj przy tym, że za opóźnienia w spłacie linii bank może nie tylko naliczać odsetki karne. Będzie też wysyłać zawiadomienia do BIK. To z kolei może pogorszyć Twoją zdolność kredytową. Z kolei pożyczka to forma jednorazowej pomocy. Jest udzielana przede wszystkim przez firmy pożyczkowe, które nie mają aż tak wysokich wymagań, jak banki. Dzięki temu ich produkty są znacznie bardziej przystępne dla konsumentów, którzy mogą mieć pieniądze z pożyczki na swoim rachunku bankowym już 15 minut po zawarciu umowy.

Linia kredytowa czy pożyczka: co się bardziej opłaca?

Co zatem wybrać? Linia kredytowa sprawdzi się u osób, które mają stabilną sytuację finansową, a do tego zdolność kredytową. Natomiast pożyczki to rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują jednorazowego zastrzyku gotówki. Są one przyznawane na mniej restrykcyjnych zasadach i mogą być udzielane osobom z negatywną historią kredytową czy utrzymującymi się z różnych form zatrudnienia. Pamiętaj, żeby to każdego zobowiązania finansowego podchodzić z należytą rozwagą. Nie zadłużaj się ”pod korek” i pożyczaj jedynie tyle, ile jesteś w stanie realnie spłacić. To pozwoli Ci zadbać o równowagę finansową i spokój w codziennym życiu.

Zobacz też

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...

Ryzyko kredytowe – jak sprawdzić czy jesteś dla banku klientem wysokiego ryzyka?

24 marca, 2025

Klienci, u których poziom ryzyka niespłacenia zobowiązania jest wysoki, mogą napotkać trudności z uzyskaniem finansowania. Kwestie takie jak zła historia kredytowa oraz niskie zarobki często sprawiają, że banki niechętnie udzielają im kredytów. Masz podejrzenia, że należysz do grupy osób o niekorzystnym profilu ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? I skąd wziąć pieniądze? Przeczytasz o tym […]

Czytaj dalej...

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...