Polecenie zapłaty – co to jest? Jak działa?

Powrót 29 października, 2022

Często zdarza Ci się zapomnieć rachunku lub raty kredytu w terminie? W natłoku codziennych obowiązków trudno jest pamiętać o wszystkim. Dlatego warto niektóre rzeczy sobie uprościć. Dowiedz się, jak działa polecenie zapłaty. Co musisz o nim wiedzieć, zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie?

Co to jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty to nic innego jak zautomatyzowanie płatności. Dzięki niemu bank może wykonywać przelewy na określoną sumę na podane konto. Obciążenie konta odbywa się bez konieczności zlecania jednorazowe przelewu. 

Jak to działa w praktyce? Wyobraź sobie, że kupujesz coś na raty. Wydajesz w banku odpowiednią dyspozycję pobierania płatności zgodnych z harmonogramem spłaty. Dzięki temu pieniądze za zakupy są przelewane automatycznie na konto wierzyciela w ustalonym terminie. Wystarczy, że raz wydasz upoważnienie do polecenia zapłaty. Wszystkie pozostałe płatności odbędą się w sposób automatyczny. 

Jak skorzystać z polecania zapłaty?

To, co warto na początku wyjaśnić, to fakt, że polecenie zapłaty nie jest zleceniem stałym. Druga opcja dotyczy bowiem obciążania rachunku stałą kwotą, która jest pobierana co miesiąc. Z kolei polecenie zapłaty pozwala opłacić bieżące rachunki niezależnie od różnicy w ich wysokości.

Aby skorzystać z polecenia zapłaty, sprawdź, czy dana firma, z której usług korzystasz, ma dostępną taką opcję. Następnie należy złożyć odpowiednią dyspozycję w swoim banku. Na szczęście możesz zrobić to elektronicznie. Za urochomienie polecania zapłaty może być przewidziana jednorazowa opłata. Nie jest ona jednak wysoka.

Kiedy warto skorzystać z polecenia zapłaty?

Pomyśl o tym, ile opłat masz w ciągu miesiąca? Ile razy wykonujesz przelewy na poczet rat kredytu, pożyczek, rachunków czy abonamentów? Może to być kilka, a nawet kilkanaście transakcji w ciągu miesiąca. O każdej z nich zaś trzeba pamiętać i mieć z tyłu głowy, aby zapłacić na czas.

Jednak na pewno nie raz zdarzyła Ci sytuacja, że zdarzyło Ci się o tym zapomnieć. Jednodniowe opóźnienie najczęściej nie wiąże się z wieloma konsekwencjami. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy opóźnienie w spłacie sięga znacznie dłużej. Wierzyciel ma wtedy prawo naliczyć Ci odsetki karne, a nawet rozpocząć postępowanie windykacyjne.

Ustanowienie zapłaty może temu zaradzić. W przeciwieństwie do zlecenia stałego Twoje konto zostanie obciążone niezależnie od wysokości rachunku. Dzięki temu nie musisz pamiętać wszystkich terminów spłaty. Twój bank zrobi przelewy za Ciebie. Warunek jest tylko jeden. Wystarczy, że masz wystarczające środki na koncie. Transakcja odbywa się w sposób automatyczny i Twoje zatwierdzenie nie jest już potrzebne. To spore ułatwienie, prawda?

Podsumowanie

Nie musisz zlecać za każdym razem przelewu, aby opłacić rachunki. Wystarczy, że ustawisz polecenie zapłaty, które umożliwia automatyczne pobieranie płatności z Twojego konta. Dzięki temu nie musisz pamiętać o wszystkich terminach i przejmować się opóźnieniami w spłacie.