Skimming – co to jest?

Powrót 15 października, 2022

Każdego dnia przestępcy próbują uzyskać dostęp do Twoich pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, aby zachować czujność i znać metody złodziejów. Jedną z nich jest skimming. Co to takiego? Dowiedz się, jak chronić swój majątek i ustrzec się przed kradzieżą.

Czym jest skimming?

Na początku warto wyróżnić dwa rodzaje skimmingu. Rozróżniamy bowiem:

  • skimming zwykły
  • skimming bankomatowy.

W każdym z tych przypadków przestępcy działają w podobny sposób. Dowiedz się, jak nie stać się ich ofiarą.

Skimming zwykły

Do skimmingu zwykłego może dojść podczas codziennych zakupów. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, kiedy płacisz kartą. Przestępca może skopiować dane bezpośrednio z paska magnetycznego Twojej karty. W tym celu używa on specjalnych urządzeń, które pozwalają przechwycić informacje, a nawet uzyskać kod PIN.

Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Wyobraź sobie, że jesteś w restauracji. Podczas płacenia obsługa oddala się z Twoją kartą w celu pobrania środków. Nie dopuść do momentu, kiedy tracisz dokumenty z oczu. Jest to moment, który może być wykorzystany przez złodzieja. Wystarczy kilka sekund, aby skopiować dane z karty, a następnie posłużyć się nimi podczas płatności.

Skimming bankomatowy

Kolejnym rodzajem skimmingu jest skimming bankomatowy. Jesteśmy na niego narażeni za każdym razem, kiedy korzystamy z podejrzanego bankomatu. Oszuści mogą bowiem stosować specjalne nakładki na klawiaturę lub urządzenia kopiującego dane z paska magnetycznego. Innym sposobem jest montaż kamery, która rejestruje szczegółowe informacje takie jak wpisywany kod PIN.

Podejrzanie wyglądające bankomaty lub ich niecodzienne elementy powinny budzić naszą czujność. Po skorzystaniu z takiego urządzenia oszuści mają dane, które mogą posłużyć do wykorzystania środków z Twojego konta. Ty zaś dowiesz się o tym dopiero wtedy, kiedy sprawdzisz saldo konta. Na szczęście są sposoby, aby się przed tym bronić.

Jak bronić się przed skimmingiem?

Podstawową zasadą, aby uchronić się przed skimmingiem to nie podawanie danych Twojej karty. Nikt nie powinien prosić Cię o takie informacje jak kod PIN. Kiedy słyszysz taką prośbę, powinna zapalić Ci się czerwona lampka.

Zwróć również uwagę podczas płacenia na zakupach. Czy personel odchodzi z Twoją kartą, aby dokonać płatności? Taka sytuacja nie powinna mieć nigdy miejsca. Nie oddawaj swojej karty obcej osobie.

Po trzecie, zwróć uwagę na to, z jakich bankomatów korzystasz. Jak już pisaliśmy, uważaj na podejrzany wygląd. Najbezpieczniejsze są urządzenia umieszczane bezpośrednio w placówkach banku.

Co więcej, podczas wypłacania z bankomatu, warto zasłonić klawiaturę podczas wpisywania kodu PIN. Dobrze jest to robić nawet wtedy, kiedy nie ma za Tobą kolejki. Dzięki temu uniemożliwiasz rejestrację tych informacji przez umieszczoną przez złodziei kamerę.

Podsumowanie

Skimming to jedna z metod, którą stosują złodzieje, aby skorzystać z Twoich środków. Ochrona karty płatniczej podczas płacenia i korzystania bankomatów jest kluczowa, aby się chronić. Kiedy już jednak dojdzie do kradzieży, niezwłocznie zgłoś to na policję i zastrzeż kartę.