Zabawkowe trendy

Powrót 2 grudnia, 2019

Prezenty 2019. Zabawkowe trendy.

Czas, gdy dzieci są małe to również okres nieco mniejszych wyzwań w kontekście zopatrywania milusińskich w zabawki. Kolorowe, miłe, wydające dźwięki, z funkcjami edukacyjnymi zapełniają pokoje dzieci do czasu, gdy te rozpoczynają intensywnie zastanawiać się co byłoby, gdyby…?

Gdy jednak dochodzi już do tego momentu pojawia się kwestia, co kupić? Chwilę później jesteśmy w jeszcze większej kropce, albowiem coraz lepiej zorientowane w nowoczesnym świecie dzieciaki nie tak łatwo obłaskawić byle zabawką. Często więc wybieramy złoty środek, w postaci ładnej koperty z uniwersalną zawartością.

Edukacja i rozrywka

Niezależnie od wieku dzieci, tendencje i trendy na rynku zabawek zmierzają w kierunku rozrywki i edukacji. Ciekawym jest również fakt, że nisza jaka powstała wraz z dynamicznym rozwojem obszaru gier komputerowych i gadżetów elektronicznych, zajęta została przez producentów klocków, gier planszowych i puzzli.

Skoro wspomnieliśmy o grach komputerowych, ale także tych na konsole, przyznać należy, iż zagarnęły dla siebie znakomity kawałek tortu. Nie ma się w zasadzie czemu dziwić jako, że świat przecież się komputeryzuje od dłuższego czasu. Naturalnym więc trendem jest umieszczanie bohaterów komiksów i książek w świecie cyfrowym. Dominujące jeszcze kilka lat temu plastikowe figurki herosów zmieniły oblicze. Dziś uśmiechają się, walczą i przeżywają swoje przygody w świecie globalnej sieci.

Zegarki?

Grupą, która z roku na rok buduje swoją pozycję i utrzymuje silny trend wzrostowy, są wszelakiego rodzaju inteligentne zegarki dla młodszych i nieco starszych dzieci. Smartwatch’e, pozwalają dziecku na korzystanie z najnowszych technologii i komunikację z rodzicami w dowolnym momencie, posiadają całkiem przydatny lokalizator GPS oraz szereg funkcji dostosowanych do wieku dziecka. Inną nieco lecz cieszącą się całkiem dużym powodzeniem grupą zabawek, jest coraz większa grupa zabawek edukacyjnych. Skąd takie zainteresowanie? Sprawa jest relatywnie prosta. Coraz więcej zabawek edukacyjnych posiada możliwość programowania oraz podłączenia do komputera. Stąd też trend na kupowanie różnego typu robotów i dronów oraz mikroskopów i zestawów mikrokomputerów do samodzielnego złożenia nawet przez bardzo młodego człowieka stale rośnie.

Nauka przez zabawę to czysta przyjemność, jeśli więc mamy do wyboru kolejną, podobną zabawkę z lubianym przez dziecko bohaterem i ciekawy produkt, który stymuluje rozwój intelektualny pociechy, nie wahajmy się i wybierzmy druga opcję. Im ciekawsza zabawka, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy się nią bawić wspólnie z dzieckiem.

Mądre zabawki nie zawsze są drogie. Te bardzie zaawansowane technologicznie, w dalszym ciągu jednak kosztować mogą nieco wiecej niż przeciętne możliwości rodzica. Z drugiej strony, rozwój dziecka i pewność, że nowa zabawka posłuży dłuższy czas, a skutek poza czystą zabawą wzbogacony zostanie o dobrze przemyślaną warstwę edukacyjną, może skłaniać do zakupów.

Wiecznie żywe Lego

Zabawka powinna podobać się dziecku i sprawiać mu jak najwięcej radości. Jeśli przy okazji zabawy dziecko może rozwinąć swój talent lub czegoś się nauczyć – tym bardziej warto. Stąd też rosnąca nieustannie popularność klocków Lego oraz wszelakich odmian i wariacji na ich temat. Połączone częstokroć tematycznie z popularnymi filmami i występującymi w nich bohaterami zajmują silną pozycję na liście najczęściej wybieranych zabawek.

Bardzo pozytywnym jest, iż trend zabawkowy dotknął również obszar sportu i aktywności fizycznej. Z jednej strony rowery i deskorolki, z drugiej natomiast hulajnogi i inne elektryczne urządzenia pozwalające na całkiem szybkie poruszanie się na podwórku. Grupą wciąż popularnych zabawek są także zabawki rozwijające się i rosnące razem z dzieckiem – należą do nich np. skutery, które pierwotnie pełnią funkcję rowerków biegowych, później zaś są klasycznymi pojazdami.

Wiodącym trendem są także zabawki, których działanie ma na celu pomoc w rozwijaniu kreatywności i wyobraźni dzieci. Dużą popularnością wśród takich produktów cieszy się między innymi piłka, która opowiada historie i dyktuje zadania do wykonania.

Oryginalność…

Wiele firm podczas wymyślania produktu i jego finalnej realizacji stawia na tzw. „WOW Effect”, którego celem oczywiście jest zaskoczenie, ale nie jednorazowe! Dziecko nie spodziewa się, że zabawka może zmienić kolor, lub kształt…a to okazuje się dopiero po…jej umyciu.

Interaktywność staje się być standardem na rynku zabawek. Producenci wykorzystują najnowsze rozwiązania z branży technologicznej pozwalające chociażby na rozmowę dziecka z zabawką. Nie zawsze są to super zaawansowane technologie, ale sam fakt, że zabawka reaguje na głos dziecka i jest w stanie wykonać konkretne zadanie, stanowi benefit poznawczy. Domek dla lalek, w którym dziecko może głosem włączyć i wyłączyć światło, otworzyć drzwi, czy sterować windą jest takim przykładem prostej, lecz całkiem przyjemnej interaktywności. Znakiem czasu jest fakt, iż twórcy światowego hitu, jakim pozostaje gra Monopoly wyeliminowali papierowe pieniądze wprowadzając płacenie kartami kredytowymi. Inna z kolei zabawka – interaktywna gąsienica zapoznaje dzieci z podstawowymi informacjami na temat programowania.

Trend budują też bardzo sprawnie zabawki przeniesione z „dorosłego świata”. Na rynku pojawia się coraz więcej zabawek wykorzystujących metodę druku 3D. Dzięki drukarkom dziecko będzie mogło zaprojektować, wydrukować i bawić się zabawkami stworzonymi od początku do końca przez siebie samego.