Jak otrzymać zaświadczenie o dochodach?

Powrót 10 sierpnia, 2022

Potrzebujesz zaświadczenia o dochodach? A może zaświadczenia o zarobkach?  Czym się one różnią? Dowiedz się tego z naszego artykułu. Sprawdź, jak otrzymać dokument, którego potrzebujesz.

Czym jest zaświadczenie o dochodach?

Na początek warto wyjaśnić jedną kwestię. Zaświadczenie o dochodach jest wydawane przez naczelnika urzędu skarbowego lub gminy. Z kolei pracodawca może wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach.

Wiele osób myli oba pojęcia i często pyta się o zaświadczenie o dochodach w miejscu pracy. Chociaż z reguły sprawa jest oczywista, warto pamiętać o tej różnicy. 

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest wymagane najczęściej podczas składania wniosku o kredyt w banku. Potwierdza ono zatrudnienie i dochody miejscu pracy, jakie podał wnioskodawca.

Z kolei zaświadczenie o dochodach dotyczy wszystkich udokumentowanych dochodów w danym okresie. 

Jaka jest różnica między zaświadczeniem a oświadczeniem?

Kiedy mówimy o zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach, warto jeszcze powiedzieć, czym różni się od oświadczenia. Niekiedy bowiem nie jest potrzebny dokumenty od pracodawcy. Wystarczy sama informacja od wnioskodawcy. Jakich sytuacji to dotyczy?

Oświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach wystarczy w przypadku pożyczek pozabankowych. To, co je wyróżnia to szybkość i brak formalności. Dzięki temu nie musisz prosić swojego pracodawcy o zaświadczenie. We wniosku należy tylko wskazać źródła i wysokość dochodów. Na ich podstawie firma pożyczkowa weryfikuje wiarygodność informacji i zdolność kredytową.

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie?

Kredyt w banku wymaga zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Kiedy jednak potrzebne jest zaświadczenie o dochodach? Możesz być o nie poproszony w przypadku:

  • ZUS – dotyczy to tych sytuacji, kiedy pracujesz, a jednoczenie pobierasz świadczenie z ZUS;
  • becikowe – aby otrzymać tę jednorazową zapomogę, nie możesz przekroczyć wskazanego dochodu na osobę;
  • dodatek mieszkaniowy – w jego przypadku brane jest pod uwagę m.in.: kryterium dochodowe.

Ponadto zaświadczenie o dochodach jest potrzebne także podczas składania wniosku o Czyste Powietrze, stypendium socjalne i zasiłek rodzinny.

Jak otrzymać zaświadczenie?

To, jak otrzymać zaświadczenie zależy od tego, kto je wystawia. W zależności od przeznaczenia dokumentu może to być pracodawca, urząd skarbowy czy prezydent miasta.

W przypadku pracodawcy sprawa wygląda prosto. Wystarczy skontaktować się z przełożonym o wystawienie takiego zaświadczenie. Warto wiedzieć, że odmowa może być potraktowana jako działanie na szkodę pracownika.

Z kolei w przypadku urzędu skarbowego konieczne jest napisanie wniosku. Z procedurą związana jest także opłata skarbowa (w wysokości 17 zł). Gotowe zaświadczenie o dochodach możesz otrzymać w formie papierowej lub elektronicznej.

Podsumowanie

O zaświadczeniu o dochodach pytają najczęściej osoby, które starają się o kredyt. Banki bowiem sprawdzają wiarygodność informacji na temat zatrudnieniu. Aby uzyskać taki dokument, wystarczy poprosić o to swojego przełożonego.