Zaświadczenie o dochodach – jak otrzymać?

Potrzebujesz zaświadczenia o dochodach? A może zaświadczenia o zarobkach? Czym się one różnią? Sprawdź, jak otrzymać dokument, którego potrzebujesz.

Czym jest zaświadczenie o dochodach? Czy można je uzyskać online?

Na początek warto wyjaśnić jedną kwestię. Zaświadczenie o dochodach jest wydawane przez naczelnika urzędu skarbowego i można je uzyskać bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach można złożyć online, w e-Urzędzie Skarbowym (E-US), przez konto podatnika. Będzie miało wtedy taką samą moc prawną, jak zaświadczenie papierowe, przekazane przez pracownika urzędu skarbowego. Jak je uzyskać? Wystarczy wyszukać odpowiednią zakładkę, uzupełnić dane i złożyć wniosek o wydanie elektronicznego zaświadczenia o dochodach (ZAS-DFu). Z kolei pracodawca może wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach (jego wydanie jest bezpłatne). Najczęściej przekazuje je pracownikowi do ręki lub przesyła pocztą/na maila w zależności od potrzeb i ustaleń.

Wiele osób myli oba pojęcia i często pyta o zaświadczenie o wysokości przychodu w miejscu pracy. Chociaż z reguły sprawa jest oczywista, warto pamiętać o różnicy. Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest wymagane najczęściej podczas składania wniosku o kredyt w banku. Potwierdza ono zatrudnienie i dochody miejscu pracy, jakie podał wnioskodawca. Z kolei zaświadczenie o dochodach dotyczy wszystkich udokumentowanych dochodów w danym okresie. 

Jaka jest różnica między zaświadczeniem a oświadczeniem?

Kiedy mówimy o zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach, warto jeszcze powiedzieć, czym to różni się od oświadczenia. Niekiedy bowiem nie jest potrzebny dokumenty od pracodawcy. Wystarczy sama informacja od wnioskodawcy. Jakich sytuacji to dotyczy? Oświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach wystarczy w przypadku pożyczek pozabankowych. To, co je wyróżnia, to szybkość i brak formalności. Dzięki temu nie musisz prosić swojego pracodawcy o zaświadczenie czy wnioskować o wydanie zaświadczenia o wysokości przychodu do urzędu skarbowego. 

We wniosku o kredyt pozabankowy należy tylko wskazać źródła i wysokość dochodów. Na podstawie tych informacji firma pożyczkowa weryfikuje Twoją zdolność kredytową. Pamiętaj jednak, że finanse są ważną częścią Twojego życia. Warto więc o nie dbać. Decydując się na jakiekolwiek zobowiązanie, zastanów się nad tym, czy poradzisz sobie ze spłatą. Pożyczka to po prostu wygodne rozwiązanie, ponieważ można ją uzyskać szybko i wygodnie. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością spłaty i dopasowywać poszczególne oferty do swoich możliwości finansowych. 

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie?

Kredyt w banku wymaga zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Kiedy jednak potrzebne jest zaświadczenie o dochodach? Możesz być o nie poproszony przez poniższe organy i we wskazanych sytuacjach.

  • ZUS – dotyczy to tych sytuacji, kiedy pracujesz, a jednoczenie pobierasz świadczenie z ZUS. 
  • Becikowe – aby otrzymać tę jednorazową zapomogę, nie możesz przekroczyć wskazanego dochodu na osobę. 
  • Dodatek mieszkaniowy – w jego przypadku jest brane pod uwagę m.in.: kryterium dochodowe.

Ponadto zaświadczenie o dochodach jest potrzebne także podczas składania wniosku o Czyste Powietrze, stypendium socjalne i zasiłek rodzinny.

Podsumowanie

Zaświadczenie o dochodach i zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to dokumenty, które mają różne zastosowania. Pierwsze jest wydawane przez urząd skarbowy i obejmuje wszystkie dochody w danym okresie. Drugie jest wystawiane przez pracodawcę i potwierdza zatrudnienie oraz wysokość zarobków. Obie opcje są często wymagane w różnych sytuacjach. W niektórych przypadkach wystarczy oświadczenie zamiast zaświadczenia, np. podczas ubiegania się o pożyczkę. To upraszcza formalności, ale wymaga jednocześnie od wnioskodawcy odpowiedzialności za podane informacje.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...