Zaświadczenie o dochodach – jak otrzymać?

Potrzebujesz zaświadczenia o dochodach? A może zaświadczenia o zarobkach? Czym się one różnią? Sprawdź, jak otrzymać dokument, którego potrzebujesz.

Czym jest zaświadczenie o dochodach? Czy można je uzyskać online?

Na początek warto wyjaśnić jedną kwestię. Zaświadczenie o dochodach jest wydawane przez naczelnika urzędu skarbowego i można je uzyskać bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach można złożyć online, w e-Urzędzie Skarbowym (E-US), przez konto podatnika. Będzie miało wtedy taką samą moc prawną, jak zaświadczenie papierowe, przekazane przez pracownika urzędu skarbowego. Jak je uzyskać? Wystarczy wyszukać odpowiednią zakładkę, uzupełnić dane i złożyć wniosek o wydanie elektronicznego zaświadczenia o dochodach (ZAS-DFu). Z kolei pracodawca może wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach (jego wydanie jest bezpłatne). Najczęściej przekazuje je pracownikowi do ręki lub przesyła pocztą/na maila w zależności od potrzeb i ustaleń.

Wiele osób myli oba pojęcia i często pyta o zaświadczenie o wysokości przychodu w miejscu pracy. Chociaż z reguły sprawa jest oczywista, warto pamiętać o różnicy. Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest wymagane najczęściej podczas składania wniosku o kredyt w banku. Potwierdza ono zatrudnienie i dochody miejscu pracy, jakie podał wnioskodawca. Z kolei zaświadczenie o dochodach dotyczy wszystkich udokumentowanych dochodów w danym okresie. 

Jaka jest różnica między zaświadczeniem a oświadczeniem?

Kiedy mówimy o zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach, warto jeszcze powiedzieć, czym to różni się od oświadczenia. Niekiedy bowiem nie jest potrzebny dokumenty od pracodawcy. Wystarczy sama informacja od wnioskodawcy. Jakich sytuacji to dotyczy? Oświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach wystarczy w przypadku pożyczek pozabankowych. To, co je wyróżnia, to szybkość i brak formalności. Dzięki temu nie musisz prosić swojego pracodawcy o zaświadczenie czy wnioskować o wydanie zaświadczenia o wysokości przychodu do urzędu skarbowego. 

We wniosku o kredyt pozabankowy należy tylko wskazać źródła i wysokość dochodów. Na podstawie tych informacji firma pożyczkowa weryfikuje Twoją zdolność kredytową. Pamiętaj jednak, że finanse są ważną częścią Twojego życia. Warto więc o nie dbać. Decydując się na jakiekolwiek zobowiązanie, zastanów się nad tym, czy poradzisz sobie ze spłatą. Pożyczka to po prostu wygodne rozwiązanie, ponieważ można ją uzyskać szybko i wygodnie. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością spłaty i dopasowywać poszczególne oferty do swoich możliwości finansowych. 

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie?

Kredyt w banku wymaga zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Kiedy jednak potrzebne jest zaświadczenie o dochodach? Możesz być o nie poproszony przez poniższe organy i we wskazanych sytuacjach.

  • ZUS – dotyczy to tych sytuacji, kiedy pracujesz, a jednoczenie pobierasz świadczenie z ZUS. 
  • Becikowe – aby otrzymać tę jednorazową zapomogę, nie możesz przekroczyć wskazanego dochodu na osobę. 
  • Dodatek mieszkaniowy – w jego przypadku jest brane pod uwagę m.in.: kryterium dochodowe.

Ponadto zaświadczenie o dochodach jest potrzebne także podczas składania wniosku o Czyste Powietrze, stypendium socjalne i zasiłek rodzinny.

Podsumowanie

Zaświadczenie o dochodach i zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to dokumenty, które mają różne zastosowania. Pierwsze jest wydawane przez urząd skarbowy i obejmuje wszystkie dochody w danym okresie. Drugie jest wystawiane przez pracodawcę i potwierdza zatrudnienie oraz wysokość zarobków. Obie opcje są często wymagane w różnych sytuacjach. W niektórych przypadkach wystarczy oświadczenie zamiast zaświadczenia, np. podczas ubiegania się o pożyczkę. To upraszcza formalności, ale wymaga jednocześnie od wnioskodawcy odpowiedzialności za podane informacje.

Zobacz też

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy – czy należy informować bank?

8 czerwca, 2025

Planujesz zmienić pracę? A może doszło u Ciebie do utraty pracy, więc musisz szukać nowej? Dowiedz się, jak wpłynie to na Twój kredyt hipoteczny. Czy musisz informować bank? Kiedy najlepiej zmienić pracodawcę? Kiedy zmiana będzie na Twoją niekorzyść?  Zmiana pracy a kredyt – co warto wiedzieć?  Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, które jest spłacane przez […]

Czytaj dalej...

Czy warto brać pożyczkę lub kredyt gotówkowy w 2025 roku?

7 czerwca, 2025

Według BIK w 2024 roku Polacy wzięli najwięcej pożyczek chwilówek w historii. Niesłabnącą popularnością cieszą się również kredyty gotówkowe stanowiące szybkie źródło finansowania nieprzewidzianych wydatków czy większych przedsięwzięć. Czy jednak w 2025 roku jest to dobry wybór? Sprawdźmy. Co to jest kredyt gotówkowy? Czym jest pożyczka? Kredyt gotówkowy to forma finansowania ofeorwana przez banki i […]

Czytaj dalej...

Gdzie i kiedy można wypłacić pieniądze z PPK?

6 czerwca, 2025

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program długoterminowego oszczędzania pozwalający gromadzić środki na przyszłość. Co jednak zrobić, jeśli chcesz wypłacić zgromadzone pieniądze? Czy musisz czekać do ukończenia 60. roku życia, czy możesz dokonać wcześniejszej wypłaty w szczególnych sytuacjach? W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania związane z wypłatą pieniędzy z PPK, omawiając różne opcje i warunki. […]

Czytaj dalej...